The 4th edition of Friss Hús Budapest International Short Film Festival is starting in less than two weeks, but the official selection has arrived today! Hungarian and international short films have been selected in 9 different sections. Amongst the international selection, you can find the winner of the Academy Award for the Best Short Film, the Sturrerer by Benjamin Cleary, and the EFA-winner short film Picnic, by Jure Pavlović. You can read our interview with him, here.

Student Union by György Mór Kárpáti

Student Union by György Mór Kárpáti

Hungarian selection 1. / 30th of March, 19:00

Vizsgálat 15′ (r.: Tamás Fekete)
Gólyatábor 8′ (r.: György Mór Kárpáti)
Indián 29′ (r.:  Balázs Simonyi)
En Passant (r.: Kata Oláh)
35 4′(r.: Bálint Barcsai)
A nyalintás nesze 9′ (r.: Nadja Andrasev)

The Hangnail Picker by Krisztián Király

The Hangnail Picker by Krisztián Király

Hungarian selection 2. / 30th of March, 21:00 

Szép alak 17′ (r.: Hajni Kis)
A répa 12′ (r.: Balázs Lengyel)
Buborék 9′ (r.: Ferenc Pusztai)
A körömágyszaggató 9′ (r.: Krisztián Király)
Fizetős nap 24′(r.: Szilárd Bernáth)
Sétagalopp 15′ (r.: Ádám Freund)

Cosmic Jacuzzi by Anikó Takács

Cosmic Jacuzzi by Anikó Takács

Hungarian selection 3. / 31st of March, 19:00 

Késő nyár 13′ (r.: Hanna Csata)
Szuper 16′ (r.: Máté Kőrösi)
Éjszakai festés 18′ (r.: Cristina Grosan)
Cosmic Jacuzzi 12′ (r.: Anikó Takács)
Zserbó 18′(r.: Eszter Kemény)
Terminál 17′ (r.: Balázs Simonyi)

Polaroids by Péter Lichter

Polaroids by Péter Lichter

Hungarian selection 4. / 31st of March, 21:00 

Polaroidok 14′ (r.: Péter Lichter)
Beyond 10′ (r.: Milán Kopasz)
Romanian Sunrise 24′ (r.: Ábel Visky)
Tolvaj 13′ (r.: Bernadette Mayer)
Szabó Úr 19′(r.: Áron Ferenczik)

Remény 3

Hungarian selection 5. / 1st of April. 19:00

Házibuli 4′ (r.: Dániel Bárány)
Tabula Rasa 30′ (r.: Sándor Csoma)
Dialogue 8′ (r.: Gábor Fabricius)
Az elmenetel 12′ (r.: Barnabás Tóth)
Fehér Farkas 18′(r.: Fanni Szilágyi)
Remény 17′ (r.: Márton Szirmai)

LOVE by Réka Bucsi

LOVE by Réka Bucsi

Hungarian selection 6. 2nd of April, 19:00 

Kiút 6′ (r.: Anna Ottlik)
Mindenki 25′ (r.: Kristóf Deák)
Tetemre hívás 10′ (r.: Isti Madarász)
Állomás 13′ (r.: Csaba Vékes)
Sötét kamra 14′(r.: Bernadette Pálfi)
LOVE 14′ (r.: Réka Bucsi)

Stutterer by Benjamin Cleary

Stutterer by Benjamin Cleary

International selection 1. / 1st of April, 19:00

Green 9’ (r: Lucas Camps)
In the Sea 26’ (r: Sigurd Kølster)
Rate Me 17’ (r: Fyzal Boulifa)
Lead in the Head 8’ (r: Aurore Peuffier)
Stutterer 13’ (r: Benjamin Cleary) – Academy Award for Best Short Film, 2016
Red Light 21’ (r: Toma Waszarow)

International selection 2. / 2nd of April, 17.00

Shredder 19’(r: Mikhail Dovzhenko)
Teeth 6’ (r: Daniel Gray, Tom Brown)
Leeches 27’ (r: Payal Sethi)
Picnic 13’ (r: Jure Pavlović) – EFA Award for Best Short Film, 2015
What We Did Before We Drunk Cocoa Together 30’ (r: La Aramisova)

International selection 3. / 2nd of April,  21.00

The Sleep of the Amazons 25’ (r: Berangere McNeese)
Peacock 26’ (r: Ondrej Hudecek) ,
Mother Knows Best 13’ (r: Mikael Bundsen)
Why the Dinosaurs Disappeared? 16’ (r: Mihai Ghiță)
Manoman 10’ (r: Simon Cartwright)