The Academy established the Student Academy Awards in 1972, to support and encourage excellence in filmmaking at the collegiate level. Past Student Academy Award winners have gone on to receive 46 Oscar nominations and have won or shared eight awards. They include John Lasseter, Pete Docter, Robert Zemeckis, Trey Parker and Spike Lee.

Here are the nominees in 7 different categories:

Pengpeng Du: Cage

Pengpeng Du: Cage

Animation

Pengpeng Du: Cage / Pratt Institute
Aemilia Widodo: Last Shot / Ringling College of Art and Design
Alicja Jasina: Once Upon a Line / USC
Bob Yong and Kang Yung Ho: The Controller / Ringling College of Art and Design
Carter Boyce: Die Flucht (“The Escape“) / DePaul University
Hannah Roman: The Moon is Essentially Gray / School of Visual Arts
Echo Wu:  The Wishgranter / Ringling College of Art and Design

Cloud Kumo

Yvonne Ng: Cloud Kumo

Alternative

David Henry Gerson: All These Voices / AFI
Yvonne Ng: Cloud Kumo / City College of New York
Kevin Rios: Made of Sugar / NYU
Scott Thompson: Nova Initia / Art Institute of Colorado
Johnny Coffeen: The Swan Girl / Maharishi University of Management

Fairy Tales

Rongfei Guo: Fairy Tales

Documentary

Daphne Matziaraki: 4.1 Miles / UC Berkeley
Rongfei Guo: Fairy Tales / NYU
Elise Conklin: FROM FLINT: Voices from a Poisoned City / Michigan State University
Ceylan Carhoglu and Nicole Jordan-Webber: Gardeners of the Forest / Chapman University
Caroline Cuny and Bryan Campbell: Looking for Trouble /Wake Forest University
Max Good: The Assassin and Mrs. Paine / Stanford University
Melina Tupa: The Search / UC Berkeley

100 Steps

Shahnawaz Zali: 100 Steps

Narrative

Shahnawaz Zali: 100 Steps / Northwestern University
Halima Lucas: Amelia’s Closet / USC
Williams Naranjo: A New Civilization / NYU
Brian Robau, “It’s Just a Gun / Chapman University
Chloe Aktas: Mutt,” NYU
Jimmy Keyrouz: Nocturne in Black / Columbia University
Brenna Malloy: Rocket / Chapman University

Hajni Kis: Beautiful Creature

Hajni Kis: Beautiful Figure

Foreign Narrative

Hajni Kis: Beautiful Figure / University of Theatre and Film Arts, Budapest (Hungary)
Judita Gamulin: Flowers / Academy of Dramatic Art, University of Zagreb (Croatia)
Alexander Turpin: Generation Mars / Norwegian Film School (Norway)
Alex Schaad: Invention of Trust / University of Television and Film Munich (Germany)
Ondrej Hudecek: Peacock / Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague (Czech Republic)
Klara Kochanska: Tenants / The Polish National Film Television and Theatre School (Poland)
Felix Ahrens: Where the Woods End / Filmuniversity Babelsberg KONRAD WOLF (Germany)

Eye For An Eye

Steve Bache and Mahyar Goudarzi: Eye For An Eye

Foreign Animation

Ahmad Saleh: Ayny – My Second Eye / Academy of Media Arts Cologne (Germany)
Steve Bache and Mahyar Goudarzi: Eye for an Eye / Film Academy Baden-Württemberg-(Germany)
Arisbek Nuhan: I Come From Prairie / Beijing Film Academy (China)

Tarfala

Johannes Östergård: Tarfala

Foreign Documentary

Johannes Östergård: Tarfala / University of Television and Film Munich (Germany)
Maya Sarfaty: The Most Beautiful Woman / The Steve Tisch School of Film and Television at Tel Aviv University (Israel)
Tamar Kay: The Mute’s House / The Jerusalem Sam Spiegel Film School (Israel)

 

Text and titles from the official website of The Academy Awards