14088663_1089304867822872_6582646106654729235_n

The 13th Jameson CineFest Miskolc International Festival will take place between the 9th and 18th September, 2016, in Miskolc, Hungary.

We’re looking forward to meet young people and film experts again in Miskolc. In the past years our festival won renown and prestige not only in the region and in Europe, but all over the world. Every year we have several hundreds of entries, representing all countries, from Japan and Mexico to the farthest corners of the world, and the filmmakers who participate the event are offered, besides the screenings, a various scale of cultural programs.

For us at World of Short the most interesting part is of course the shortfilm programme. We will see familiar faces and brand new talents. Looking forward to it! See the full programme below.

cinefest_miskolc

ADAPTACJA / ADAPTATION / ALKALMAZKODÁS

D: Bartosz KRUHLIK

(Poland) 30:00 min

AU TEMPS DES MONSTRES / WHEN MONSTERS WERE REAL / AMIKOR MÉG ÉLTEK SZÖRNYEK

D: Sophie FARKAS BOLLA

(Canada) 22:00 min

BALCONY / ERKÉLY

D: Toby FELL HOLDEN

(UK) 17:00 min

BETONFRASS / CONCRETE CANCER /BETONKEMÉNY

D: Karsten KRANZUSCH

(Germany) 26:56 min

BLIND DATE Á LA JUIVE / JEWISH BLIND DATE / ZSIDÓ VAKRANDI

D: Anaelle MORF

(Switzerland) 15:54 min

BUDDY / HAVER

D: Niels BOURGONJE

(Netherlands) 11:30 min

CONTRE-CHAMP /ELLENSNITT

D: Michaël DE NIJS

(Belgium) 20:00 min

EL POZO / THE WELL / A KÚT

D: Hector DOMÍNGUEZ, Viguera QUEIJA

(Spain) 29:59 min

GOODMAN / JÓEMBER

D: Anna YANOVSKAYA

(Russia) 15:54 min

HERMANOS / BROTHERS / TESTVÉREK

D: Javier ROLDÁN

(Spain) 19:00 min

HOUVAST / HOLD ON / TARTS KI!

D: Charlotte SCOTT-WILSON

(Netherlands) 21:45 min

INCOMPLETS / INCOMPLETE / HIÁNYOSSÁG

D: Mickaël SCHAPIRA VILLAIN

(France) 12:22 min

JUST LIKE YOU / PONT MINT TE

D: Philip W. DA SILVA

(Sweden) 26:00 min

KAPUNKA

D: Tal GREENBERG

(Israel) 12:00 min

KRYO / KRIO

D: Christoph HEIMER

(Germany) 32:31 min

LIVE / ÉLET

D: Elena PISKAREVA

(Russia) 16:28 min

LANDLORD / FŐBÉRLŐ

D: Reda MUSTAFA

(France) 16:26 min

ONE SHOT / EGY LÖVÉS

D: Andrea CASASECA

(Spain) 10:05 min

PAYWAT / THE ROAD LESS TRAVELLED / JÁRATLAN ÚT

D: Mithunchandra CHAUDHARI

(India) 14:47 min

PRIMAVERA ROSA EN EL KREMLIN / PINK SPRING IN THE KREMLIN / RÓZSASZÍN TAVASZ A KREMLBEN

D: Mario de la TORRE

(Spain) 19:00 min

QUI N’A PAS SA PART D’OMBRE / WHO DOESN’T HAVE A DARK SIDE / MINDENKINEK VAN SÖTÉT OLDALA

D: Leo FAVIER

(France) 15:16 min

ANNA

D: Or SINAI

(Israel) 24:00 min

REYS / THE BOSS / A FŐNÖK

D: Rizgar HUSEN

(Iraq/UEA/Qatar) 21:00 min

RUSSIAN ROULETTE / OROSZ RULETT

D: Ben ASTON

(UK) 5:00 min

SAMIRA

D: Charlotte A. ROLFES

(Germany) 16:28 min

SCHWIMMSTUDE / SECRECIES / ÚSZÓLECKE

D: Katja BENRATH

(Germany) 6:02 min

THE CHOP / A HENTES

D: Lewis ROSE

(UK) 16:48 min

THE SAME BLOOD / VÉR A VÉREMBŐL

D: Mitry SEMENOV-ALEINIKOV

(Belarus) 14:59 min

TRADITION / HAGYOMÁNY

D: Dmitry GOLUBOV

(Russia) 24:16 min

TREFFEN ZWISCHEN ZWEI PARKENDEN AUTOS / MEETING BETWEEN TWO PARKED CARS / KÉT PARKOLÓ AUTÓ KÖZÖTT

D: Anna LINKE

(Germany) 25:53 min

TURNO DE NOCHE / NIGHT SHIFT / ÉJSZAKAI MŰSZAK

D: Vicente RUÍZ DE LEÓN

(Spain) 9:30 min

VOID / ÜRESSÉG

D: Milad ALAMI, Aygul BAKANOVA 

(Denmark/Finland) 17:00 min

WERT DER ARBEIT / SWEEPER’S PRIDE / A MUNKA BECSÜLETE

D: Matthias KOßMEHL

(Germany) 7:20 min

YAADIKOONE

D: Marc PICAVEZ

(France) 22:31 min

ZU IHRER EIGENEN SICHERHEIT / FOR YOUR OWN SAFETY / AZ ÖNÖK BIZTONSÁGA ÉRDEKÉBEN

D: Florian HEINZEN-ZIOB

(Germany) 15:00 min